TEKİR KEDİLER

Ana Sayfa » BLOG » TEKİR KEDİLER

TEKİR KEDİ TARİHÇESİ

Tekir kediler her ne kadar kedi cinsleri literatütünde melez cins olarak tanımlanamasalar da kendilerine has özellikleri ile gelecekte bu literatüre girebilirler. Hatta Avrupa da Tabby olarak isimlendirilen bu melez cins aşağıda anlatacağımız kürk özelliklerine göre de sınıflandırılmışlardır. Tekir kediler aristokrat bir mizacın halk içinde yaşayarak hayatı öğrenmek istemleri gibi bir mizaçları vardır. Bu nedenle tekir kedileri Buddha’ ya benzeten bir çok kişi bulunmaktadır. Afrika ve Amerika vahşi kedilerinin birleşimine benzeyen tekir kedilerin isminin panthera tigris isimli kaplan anlamına gelen latince kelimeden türediği de anlatılmaktadır.

TEKİR KEDİLERİN GÖRÜNÜŞLERİ

Tekir kedilerin en belirgin görünüş özellikleri sırtındaki çizgiler ve boz renkleridir. Arkeologların mısır kedilerin resimlerindeki gözlemledikleri çizgilere benzemektedir. Bu çizgiler daha soluk renkli ve daha kırık hatlar ile çizilmiş olsalar da tekir kedilerin Eski Mısır’ da yaşayan kedilerle bir akrabalıkları olduğu söylenebilir. Tekir kediler kürklerindeki bu çizgilere göre Avrupa’ da sınıflandırılmışlardır. Bunlar, uskumru desenli olan klasik tekir çizgilerine sahip olan Mackerel tabby gibi ya da Classic Tabby gibi uskumru balığının çizgilerini andıran net çizgilere sahip olan , bacak ve kuyruklarında bilezik gibi desenlerin bulunduğu, boyunlarında net olarak görülen halkaların olduğu, M sembolüne benzeyen alınlarında bir lekenin olduğu görünür. Bu M sembolü Hristiyanlıkta Hz. İsa’ nın bebekliğinde yanına yatıp onu ısıttığı için annesi Meryem tarafından sevildiğinden, Müslümanlıkta ise Hz. Muhammet’ in onun alnını sevdiğinden dolayı olduğu rivayet edilir. Gözlerinin her iki tarafında dışa doğru uzayan bariz çizgiler vardır. Bedenlerinin her iki yanında da sırtlarından karınlarına kadar uzanan çizgiler devam eder. Lekeli tekir olarak tercüme edilebilen Blotched Tabby’ de ise çizgiler ve lekeler irili ufaklı görünmekte tozlu ve sisli bir görünüm oluşturmaktadır. Benekli Tekir için Spotted Tabby ismi verilmiştir. Kürklerindeki büyük lekelerin azalarak küçük beneklere dönüştüğü görülen tekir sınıfındandır. Kürklerine göre sınıflandırmaya devam edilen bu harika kedinin renklerine ve tonlarına göre de isimlendirmeler yapılmıştır. Krem renkli, mavi, kahverengi yamalı, gümüşi lavanta çiçeği gibi. Van kedileri ile melezlenen Tekir kediler de Tekir desenli Van, beyazlı tekir desenli Van, beyaz kızıl Tekir desenli Van gibi isimleri de renk ve tonlarına göre adlar almışlardır.

TEKİR KEDİLERİN HUYLARI

Zekidirler, vahşi ırkının tüm hınzırlıklarını oyunla birleştirirler. Avrupa ve Asya vahşi kedilerinin bir araya gelmesinden oluşan bu cinsin özgürlüklerine olan düşkünlüğü ile yaptığı hınzırca oyunlar dilllere destandır. Dünyanın en popüler kedi cinsleri içinde olan Tekir kedilerin dünyanın en oyuncu ve zeki kedileri olduğu konusunda hiç şüphe yoktur.

22.08.2019 - 13:24

267 Okunma

İlgili Terimler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI

FACEBOOK'TA BİZ