Pratik ve Vitaminli Ev Yapımı Köpek Maması Tarifleri

Ana Sayfa » BLOG » Pratik ve Vitaminli Ev Yapımı Köpek Maması Tarifleri

Aynı yaşam alanını paylaştığınız hatta hayatınızı paylaştığınız köpeğiniz ya da köpekleriniz için zaman zaman farklı köpek maması arayışınız oluyordur. İhtiyacı olan vitaminleri içeren farklı bir alternatif var mı, köpeklerde beslenme alışkanlıkları farklılaştırılabilir mi diye neredeyse tüm köpeği olanlar bu soruları bir kez de olsa sorar. İşte bu sorulara cevap olabilecek bazı ev yapımı köpek maması tariflerine yer vermek, köpeği olan herkese yardımcı olacaktır. Birbirinden lezzetli ve zaman zaman köpeğinize ödül maması olarak da verebileceğiniz ev yapımı köpek maması tarifleri sizlerle.

Elbette köpeklerde beslenmekonusunda dikkat edilmesi gereken bir konuya değinmekte fayda var. Eğer köpeğinizin özel bir diyet uygulaması gerekiyorsa, herhangi bir sağlık sorunu varsa mutlaka veterinerine danışarak avcılar escort tarifleri uygulamanızda fayda var.

Ev Yapımı Köpek Maması İçin Gerekli Olan Temel Malzemeler

Yemek hazırlığı için malzemelerden bahsedildiğinde insanın aklına önce “Acaba fazla malzeme almak gerekecek mi” sorusu gelir. Listede yer alan ev yapımı köpek maması malzemeleri kolay bulunabilen ve oldukça ekonomik besinlerdir.

l Kırmızı ve beyaz et

l Ispanak

l Bezelye

l Patates

l Havuç

l Kabak

l Fasulye

l Nohut

l Brokoli

l Pirinç (esmer ya da beyaz)

l Erişte

l Makarna

l Kepekli makarna

l Buğday

l Yulaf

l Yumurta

l Zeytinyağı

Bayat Ekmeklerden Ortaya Çıkan Mükemmel Lezzet

Son derece kolay bir şekilde yapılabilen ve evdeki bayatlamış ekmekleri de değerlendirmek için mükemmel bir fırsat olan papara, köpekler için yeni bir tarife sahip.

Papara İçin Malzemeler:

l Bayat ekmek

l Kemik

l Elma sirkesi

Yapılışı:

Öncelikle kemiklerin haşlanması gereklidir. Derin bir tencereye kemik miktarına göre 1.5 litre ile 3 litre aralığında su eklenir. Hızlı şekilde haşlanmasını istiyorsanız düdüklü tencerede de haşlayabilirsiniz.

Kemikler haşlandıktan sonra ocak kapatılır ve ılıklaşması için bir süre beklenir. Bu esnada bayat ekmekler küçük olmayacak şekilde parçalara bölünür ve büyük bir kaba konur. Bayat ekmeklerin tamamı parçalara bölündükten sonra, kabın içerisine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ilave edilir ve karıştırılır(ekmeklerin oranına göre sirke miktarı azaltılabilir veya çoğaltılabilir). Sirke; köpeklerde ağız kokusunu azaltan olumlu bir etkiye sahiptir(tek başına verilmemelidir).

İşte köpeğiniz için paparanız hazır. Dilerseniz listede yer alan sebzelerden de ev yapımı köpek mamasıolan paparaya ekleyerek köpeğinize verebilirsiniz.

Kıymalı Ispanağın Ev Yapımı Köpek Maması Versiyonu

Kıymalı Ispanak İçin Malzemeler:

l 500 gr. kıyma (dana, tavuk ya da hindi)

l 1 su bardağı kuru fasulye (haşlanmış)

l 1 tane kabak

l 1 tane havuç

l 2 veya 3 dal ıspanak

l 1 tane yumurta

Yapılışı:

Ispanakların topraklarının tamamen akması için güzelce yıkayıp, derin bir kabın içinde suda bekletin. Ispanaklar suda bekletilirken, iyice yıkanan kabak ve havucu küp küp doğrayın.

Fasulyeleri bir gece suda beklettikten sonra, suyunu süzün. Fasulyeleri tencereye koyduktan sonra üzerini geçecek kadar su döküp kısık ateşte ortalama 30 dakika haşlayın.

Fasulyeler haşlanırken suda beklettiğiniz ıspanakları ince ince doğrayın.

Son olarak; geniş bir tencereye kıyma, doğranmış sebzeler, doğranmış ıspanak ve haşlanan fasulyeleri ekleyip tüm malzemelerin üzerini geçecek kadar su koyarak kısık ateşte 30 dakika haşlayın.

30 dakikanın sonunda ocağı kapatarak, tahta kaşık yardımıyla malzemeleri karıştırıp, üzerlerine 1 tane yumurtayı kırıp yeniden karıştırın. Ilıklaşması için beklettiğiniz ev yapımı köpek mamasıistediğiniz derecede soğuduktan sonra köpeğinize servis etmeniz için hazır.

Ev Yapımı Köpek Mamasında Son Nokta: Karışık Sebze ve Et Şöleni

Karışık Sebzeli Etli Mama Malzemeleri:

l 450 gr. et (dana, koyun, tavuk, hindi – kuşbaşı doğranmış)

l 2 avuç taze fasulye

l 1 su bardağı tahıl

l 5 tane brokoli(5 baş gibi düşünebilirsiniz)

l 1 tane havuç

l 1 su bardağı bezelye

l 1 tane kırmızı elma

l 1.5 lite su

Yapılışı:

Derin bir tencereye 1.5 litre su koyduktan sonra, içerisine yıkayıp doğradığınız fasulye, brokoli ve elma ile birlikte kuşbaşı doğranmış olan eti ekleyin. Tüm malzemeleri kısık ateşte 30-35 dakika haşlayın.

Et ve sebzeler haşlanırken, başka bir ocakta bir tencereye tahılı ve 1 su bardağı suyu koyup haşlayın. Tahıl güzelce haşlandıktan sonra suyunu süzdükten sonra etin olduğu tencereye ekleyin.

Tahılı tencereye ekledikten sonra ocağı kapatıp, tüm malzemeleri güzelce karıştırarak ılık denecek sıcaklığa gelinceye kadar bekletin. Sonrasında da köpeğinize keyifle servis edebilirsiniz.

Köpeğiniz için son derece basit ve pratik ev yapımı köpek mamasıtariflerinden birkaç tanesine artık sahipsiniz. Belli zamanlarda ya da ara öğün ihtiyacı duyduğunuzda bu tarifleri uygulayabilirsiniz. Kış aylarında vücut ısısını korumak için köpeklerde beslenmedaha önemli oluyor, sokakta yaşamak için mücadele eden patili dostlara da bu tariflerden yapabilirsiniz.

19.08.2019 - 11:46

207 Okunma

İlgili Terimler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI

FACEBOOK'TA BİZ