Doberman ve Alman Kurdu Cinsi Köpekler

Ana Sayfa » BLOG » Doberman ve Alman Kurdu Cinsi Köpekler

Sevgili okuyucularımız bu yazımızda sizlere 2 farklı özel köpek ırkının özelliklerine ve kısıtlı da olsa bakımlarına değineceğiz. 

Doberman Irkı Köpekler

Doberman ırkı köpekler güçlü kaslara, zarif ve asil bir görüntüye sahiptirler. Derin ve adaleli bir göğüs yapısı, aynı şekilde adaleli ve zarif bir görüntüye sahip boyun ve kısa, pürüzsüz bir sırt yapısına sahiptirler. Renk olarak genellikle siyah, koyu kahverengi ve pas renklerine sahip olsalar da bazıları grimsi, kızıl ve açık kahverengi renklere sahip olabiliyor. Doberman ırkı için açılmış kulüplerin büyük çoğunluğu beyaz lekeli doğanları saf ırk olarak kabul etmiyor ama günümüzde beyaz benekli ya da vücudunun büyük çoğunluğu beyaz renklere sahip olan doberman ırkı köpeklerde sıkça doğuyor. 

Vücudunu sıkıca saran sık ve kısa tüylerle kaplı bir deri yapısına sahiptirler. Güçlü bir çene kemiği ve dişlere sahiptirler. Avlarını ısırdıkları zaman adeta makas gibi keserek ağızlarını kapatırlar. Doberman ırkı köpekler 12 haftalık olduğu zaman uzamış olan kulakları bazı üreticiler tarafından kesilir. Bu işlem hayvan severlere canice bir işlem olarak gözüküyor olsa da bu kulüpler asil görünüme sahip bir köpek ırkı oluşturmak için bu işlemi gerçekleştirdiklerini savunuyorlar. Kulak kesim işlemi veteriner kontrolü dışında, cerrahi bir müdahale olmadan gerçekleştirilmiyor. Günümüzde ise kulak kesme işlemi büyük oranda azaldı diyebiliriz, artık üreticilerin geneli köpeklerin kulak ve kuyruklarına doğal bir şekilde bırakıyor. 

Doberman ırkı köpeklerin bakımları orta derece bir zorluğa sahiptir. Çok sık tüy dökmeyen, çevresini kirletmeyen bir köpek ırkıdır ama çok sık egzersiz isteyen bir köpek ırkıdır. Aşırı derece enerjik yapısından kaynaklı gün içerisinde belirli saatlerde gezdirmek zorunda kalabilirsiniz. 

DOBERMAN vs ALMAN KURDU
DOBERMAN vs ALMAN KURDU

Alman Kurdu Irkı Köpekler 

Alman kurdu (Alman Çoban Köpeği) ırkı köpekler gösterişli bir duruşa ve gösterişli yapılarına yaraşır güçlü bir yapıya sahiptirler. Genellikle kahverengi, siyah ve pas rengi kombinasyonuna sahip olurlar. Ama nadiren de olsa tamamen siyah renklere sahip olanları da doğar. Bu ırkı burunlarına bakarak anlayabilirsiniz, alman kurdu ırkı köpeklerin burunları her daim siyahtır. Hafif kilolu bir yapıya sahiptirler ama güçlü ve çok sağlan bir kemik yapısına sahiptirler. 

Saf kan alman kurdu ırkı köpeklerinin başları ile vücutları doğru orantılıdır. Hafiften konveks şeklini almış alınları vardır. Güç çene kemiklerine sahiptirler. Ağızları makas ısırışı ile kapanır, yani avlarını ısırdıkları zaman makas gibi kesip koparabilen bir ağız yapısına sahiptirler. Geniş ve yukarıya doğru sivrileşen kulakları vardır. 6-7 aylıktan küçük alman kurtlarının kulakları ise hafif bir kavis alarak öne doğru yatay görünüşe sahip olabilir ama büyümeleri ile beraber kulakları sivrileşmeye ve dik bir hal almaya başlar. antalya escort Tüylü ve neredeyse yerle birleşmiş olan kuyrukları vardır. Bazı varyasyonlarda kısa vücut ve kuyruk tüyleri bazıların da ise uzun tüyler olur.

Alman Kurdu ırkı köpeklerin bakımı zordur. Bu ırk sürekli olarak belirli miktarda tüy döker, mevsimlere göre tüy artışları artabilir. Vücutlarında deri-yağ dengesinin bozulmaması için yılda en fazla 2 kez yıkanması tavsiye edilir. Çok koku yapan bir ırk değildir. Apartmanda içerisinde bakılabilirliği olan bir köpek ırkıdır ama sık bir şekilde egzersiz yaptırılmalıdır. 

20.08.2019 - 17:28

1145 Okunma

İlgili Terimler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI

FACEBOOK'TA BİZ